Här blir SD-politikern kallad "dum i huvudet" av S-toppen

Publicerad 15 juni 2021 kl 16.36

Inrikes. Under ett paus i kommunfullmäktige i Lilla Edet glömde Socialdemokraternas oppositionsråd Anette Fransson att stänga av mikrofonen. Hon hördes då säga att SD-politikern Frej Dristig var "dum i huvudet".

Dela artikeln

© LE

Anette Fransson (S).

– Ja, ja, ja, det är så idiotiskt så det finns inte. Han är så jävla dum i huvudet, stackarn.

Så sade S-toppen Annette Fransson under pausen, tydligen omedveten om att hennes mikrofon fortfarande var påslagen.

Den verbala attacken riktades av allt att döma mot SD-ledamoten Frej Dristig, som under mötet hade sagt att "kriminella och andra otrevliga typer som återvändande IS-krigare" enligt SD inte ska känna sig välkomna i Lilla Edet.

Efter pausen blev det dålig stämning under videomötet.

– Om man ska prata illa om andra ledamöter under ajourneringen är det bra om man stänger av sin mikrofon, istället för att kalla folk dumma i huvudet. Det kan vara något att ta med sig kanske, sade Frej Dristig.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0