Här grips Budapest-somaliern för våldtäkt under flykten till Sverige

Publicerad 26 januari 2020 kl 19.18

Utrikes. En 30-årig somalier i Budapest med siktet inställt på Sverige våldtog under natten till måndag en 25-årig ungersk unversitetsstudent. Eftersom somalier och liknande inte direkt är vanliga i Ungerns huvudstad kunde han dock gripas snabbt, rapporterar Exakt24.

Dela artikeln

Enligt nättidningen, som hänvisar till ett pressmeddelande från ungersk polis, kom somaliern till Europa 2015 med Sverige som slutdestination.

När kvinnan ropade på hjälp uppmärksammades våldtäkten av en amerikansk man som rusade dit för att gripa gärningsmannen. Somaliern ska då ha börjat fäktas sparkas och lyckades bryta sig loss och fly fältet, enligt vittnesuppgifter.

Efter våldtäkten tog det dock bara en halv dag innan han gripits. I motsats till svenska storstäder är det nämligen gott om amerikaner och andra västerländska invandrare i Budapest, medan det är glest med invandrare från Afrika och andra delar av tredje världen. Signalementet på den 30-årige somaliern gjorde därför att han kunde gripas efter bara 11 timmar i den ungerska huvudstaden.


Bubblan Sverige

Skandalsiffror över andelen skattefinansierade invånare i ny rapport. Nästan ingen i landet har ett hederligt – icke skattefinansierat – jobb.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Danmark: Färre än tusen fick asyl förra året

S-regeringen har pressat ner siffran.. Tidöpartierna skryter samtidigt om att "bara" 6.700 personer sökte asyl i Sverige 2025.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0