Den före detta förskolan Killingen i Idenor är en av de lokaler som används som evakueringsboende. Infälld i bild: Kommunchef Bengt Friberg.

Kommunanställda "ombeds" jobba med asylmottagning

Publicerad 5 november 2015 kl 18.23

Inrikes. I samband med att Hudiksvalls kommun öppnar akutboenden för asylsökare kan kommunanställda "bli ombedda" att jobba med mottagandet istället för sina vanliga arbetsuppgifter. Det skriver kommunchef Bengt Friberg i ett brev som gått ut till kommunens medarbetare.

Dela artikeln

På grund av det massiva inflödet av asylsökare till Sverige har Hudiksvall, likt många andra kommuner, öppnat tillfälliga så kallade evakueringsboenden.

Migrationsverket har redan tagit två före detta förskolor i kommunen i bruk och på onsdagen flyttade ytterligare 50 invandrare in i före detta Mo skola.

Förra måndagen skickade Hudiksvalls kommunchef Bengt Friberg ut ett brev till enhetscheferna i kommunen. Han upplyste då om att  "alla kommunens resurser" måste vara tillgängliga för asylsökarna – och att anställda kan komma att bli omplacerade för att arbeta med mottagningen.

"Det skulle kunna innebära att vissa av er kan komma att bli ombedda att under en period utföra andra uppgifter än de ni till vardags har. Även utrustning, som till exempel fordon, kan behöva tas i bruk", skriver Bengt Friberg.

En källa på kommunen menar att det i praktiken innebär att anställda kommer att kunna tvingas jobba med asylmottagningen.

– Tackar man nej så är det arbetsvägran, säger personen, som vill vara anonym, till Fria Tider.

Källan berättar att kommunen nu tar resurser från andra områden för att klara inflödet.

– Hudiksvalls kommun har "dragit åt handbromsen", som de säger. De drar in på kurser och lite av varje.

Fria Tider har både den här och förra veckan sökt kommunchef Bengt Friberg för en kommentar via telefon. Vid två tillfällen har två olika personer uppgett att Friberg ska återkomma till oss, vilket inte har skett. I tisdags skickade Fria Tider ett mejl med frågor till kommunchefen.

På torsdagskvällen återkom Bengt Friberg med en skriftlig kommentar. Han tillbakavisar uppgiften om att kommunen skulle tvinga medarbetare att utföra andra arbetsuppgifter och förtydligar att ingen ännu har ombetts att göra detta.

"Att våra verksamheter blir ombedda att på olika sätt bidra för att hantera en akut situation kan bli aktuellt vid händelser som kräver extra resurser, exempelvis vid skogsbränder, strömavbrott eller som nu för att kunna ta hand om den ökade mängden asylsökande på ett bra sätt. Vi har informerat våra medarbetare men det är inte aktuellt just nu. Skulle det bli det beordrar vi givetvis inte medarbetare som inte vill. Det handlar om att vi i så fall går ut med förfrågningar till verksamheterna och har en dialog med chefer och medarbetare. Medarbetare som har verksamhetskritiska befattningar kan knappast bli aktuella. Samma sak gäller om det uppstår behov av lokaler och utrustning", skriver han.

Friberg skickade i torsdags ut ett förtydligande till arbetsledarna. Han skrev bland annat:

"Givetvis så går vi ju inte in och beordrar människor som absolut inte vill, utan det handlar ju om att vi i så fall går ut med förfrågningar där ni som arbetsledare måste vara med i diskussionen."


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tänder han eld på moskén: "Jag blev hjärntvättad"

Märkliga förklaringen. Rasistiska motiv bakom 20-årige norrmannens dåd i Uddevalla, enligt åtalet.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.