Foto: Ahmad Nawawi/CC-BY-NC-ND

"Mäklardöd" hotar banksektorn

Publicerad 1 september 2012 kl 01.00

Ekonomi.Ny teknik och hårdare prispress har satt käppar i hjulet för den en gång så blomstrande skaran aktiemäklare. Sedan 1990-talets början har nästan 70 procent av mäklarfirmorna lagts ned.

Gilla artikeln på Facebook

Peter Melbi på Erik Penser Bank säger till SvD Näringsliv att även om traditionella aktiemäklare fortfarande finns kvar, så har branschen kraftigt decimerats.

- Kalkylen håller helt enkelt inte. Intäkterna går hela tiden ned och kostnaden är oförändrad. Det är det vi ser inom hela aktiehandeln, säger han.

Samtidigt sjunker svenskarnas intresse för att spekulera på börsen och trots att index stigit under början av sommaren väljer allt färre att delta i handeln.

- Så det är lite svårt att se om den strukturella nedgången fortsätter. I våras var det i alla fall en omsättning på ungefär 10 miljarder om dagen, de senaste veckorna har det varit 5-6 miljarder, säger Tom Dinkelspiel på Nordnet till SvD.

Några sänkta löner vill mäklarna emellertid inte finna sig i, och just nu råder tuffa förhandlingar mellan mäklarfirmorna och de enskilda mäklarna. Samtidigt söker sig allt fler civilekonomer bort från finanssektorn, för att istället bli verksamma inom näringslivet.

"Glamouren kring aktiemäklarna har falnat, numera är H&M sexigare än Enskilda Securities, säger en nybakad ekonom som vill vara anonym", skriver SvD i sin artikel.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Virala klippet förbryllar och chockar. "Dra åt helvete vilken vidrig människa."0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Ekonomi

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur