Svensk bosättning studeras i Polen

Publicerad 6 september 2014 kl 09.37

Historia. Polska arkeologer studerar en 1500 år gammal skandinavisk bosättning. Identiska fynd har hittats i Sverige.

Dela artikeln

Arkeologer från Warszawas universitet och Nationalmuseum i Szczecin har påbörjat en andra säsong av utgrävningar av en skandinavisk bosättning i Suchań i Vorpommern, skriver Nauka w Polsce.

Platsen, som beboddes av skandinaver för 1500 år sedan, upptäcktes av en slump 2006. Upptäckaren hittade ensidigt präglade mynt (så kallade brakteater), hängsmycken och en ring på marken.

Brakteaterna har en bild av en ryttare till hästs och en runinskription längs kanten. Under hästhuvudet finns en svastika. Forskare konstaterade att identiska föremål även har hittats på Bornholm och Själland och i sydöstra Sverige.

Redan samma år genomfördes flygmätningar och geofysiska mätningar. Man kunde då konstatera att bosättningen hade varit bebodd i flera hundra år.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Reinfeldt gör en Löfven – blir lobbyist

Dags att casha in. Tidigare statsministern får guldkantad tillvaro som "senior rådgivare" på Paues Åberg communications.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0