S-politiker jagas av kronofogden

Publicerad 25 april 2012 kl 15.00

Politik.Skuldsatta S-politiker i Krokoms kommun jagas av kronofogen.

Gilla artikeln på Facebook

I förra veckan framkom det att en S-politiker hamnat hos kronofogden för obetalda tv-avgifter och skulder till privata fordringsägare. Skulderna låg på drygt 8 000 kronor.

Idag berättar ÖP om ytterligare ett fall, där skulderna för en obetald studiemedelsavgift och till privata fordringsägare uppgår till drygt 43 000 kronor. Kronofogden gör nu en utmätning i politikerns lön med drygt 1 300 kronor i månaden.

Båda politikerna är ledamöter i Krokoms kommunfullmäktige.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ex-kommissarie varnar för överakademiserad poliskår: "Loser" om man bär uniform

Kriminalkommissariens larm i Swebbtv. "Man ska ju in och bli chef eller analytiker eller nånting bakom skrivbordet".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0