Hussein Al-Khafaji.

Hussein, 34, våldtog kvinna på Ålandsfärjan

Publicerad 22 september 2015 kl 17.48

Efterlyst. Den 34-årige irakiern Hussein Al-Khafaji är internationellt efterlyst för att ha våldtagit en kvinna ombord på Viking Line-båten Cinderella.

Dela artikeln

Det var den 11 juli 2010 som Hussein Al-Khafaji gjorde sig skyldig till våldtäkt och olaga frihetsberövande på färjan, som går mellan Stockholm och Mariehamn.

Han lurade med sig kvinnan till sin hytt efter att ha lovat henne en efterfest. Men när de kom fram var hytten tom, och då knuffade han ner kvinnan i sängen och våldtog henne, enligt Efterlyst.

Hussein är dömd för brotten och ska avtjäna ett fängelsestraff. Han är internationellt efterlyst av Interpol.

Känner du igen Hussein Al-Khafaji eller har du uppgifter om var han befinner sig? Kontakta i så fall polisen på 114 14 eller FAST-gruppen på mejladressen fast@polisen.se telefonnumret 010-563 55 40.


USA-kravallerna

Nyheter från förstasidan

Vance: "Jag tror bara på de konspirationsteorier som är sanna"

Vicepresidenten slår tillbaka – och ger exempel. "En konspirationsteori är något som var sant sex månader innan media erkände det."0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.