Asyldödsfallet i Rättvik

Knivdödad i Rättvik var syrisk asylsökare

Publicerad 25 mars 2016 kl 13.36

Inrikes. Den man som på torsdagen avled efter att ha fått knivskador på ett asylboende i Rättvik var en syrier i 30-årsåldern. Han kom till Sverige tillsammans med sin familj i september 2015.

Dela artikeln

Det var klockan 12.08 på torsdagen som polisen fick larm om knivskurningen. Offret hade så svåra skador att han dog på vårdcentralen i Rättvik.

Polisen inledde i samband med dödsfallet en förundersökning angående mord, men kriminalkommissarie Olof Norgren uppger idag att "delar av utredningsmaterialet pekar i en riktning att dödsorsaken inte är mord".

Under långfredagen ägnar sig polisen åt att analysera utredningsmaterialet.

En brottsplatsundersökning kommer att genomföras under tisdagen och rättsläkare kommer att undersöka offret på onsdag.

Det finns än så länge ingen skälig misstänkt.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0