Asylmordet i Lindesberg
Mohamed (infälld) högg ihjäl sitt offer med en sågtandad kniv.

Asylmördare får 14 års fängelse

Publicerad 15 juli 2016 kl 16.10

Inrikes. En 33-årig somalier dömdes idag till 14 års fängelse och utvisning för att ha knivmördat en man på ett asylboende i Storå i Lindesberg.

Dela artikeln

Mordet ägde rum i samband med ett bråk på boendet tidigt på morgonen den 4 mars 2016.

Bashir Mohamed, som kommer från Somalia, högg ihjäl en annan asylsökare med en stor kniv med sågtandat blad. Huggen träffade i ansiktet, på halsen, på huvudet och på överkroppen.

Polisen larmades till boendet klockan 05:18 på morgonen. Offret hittades svårt knivskadad inne på en toalett som var nedsmetad med blod. Den blodiga kniven låg i en hög med kläder i hallen.

Två andra asylsökare från boendet greps först men släpptes senare.

Mohamed, som anmälde sig själv till polisen senare på morgonen, hävdar att han agerade i självförsvar, men tingsrätten dömer honom nu till 14 års fängelse för mord. Han ska också utvisas ur Sverige efter avtjänat straff.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

SD-larmet: Moderaterna viker ner sig om bidragstak

Nya Tidösprickan – M uppges vackla i sin egen profilfråga. "Man öppnar hela tiden för nya tolkningar och undantag, det är oroande."0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.