Centern och pedofilerna

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Publicerad 26 augusti 2025 kl 15.43

Inrikes. Region Stockholm stoppar nu alla framtida pensionsutbetalningar till den tidigare C-toppen Gustav Hemming, som i juni dömdes för sexuellt ofredande mot barn. Beslutet gäller retroaktivt från den 19 juli, då domen vann laga kraft.

Dela artikeln

Totalt skulle Hemmings avtal ha gett honom drygt 11,6 miljoner kronor fram till september 2037. I stället får han behålla 634.969 kronor, som redan hunnit betalas ut fram till juli.

Utbetalningar efter den 19 juli ska han betala tillbaka.

Samtliga partier i regionen enades redan i maj om att stoppa pengarna om Hemming fälldes. Det formella beslutet tas i regionstyrelse idag den 26 augusti och väntas slutligen klubbas i regionfullmäktige inom några veckor.

Den 27 juni dömdes Hemming till villkorlig dom av Attunda tingsrätt. Han har erkänt gärningen – att han onanerat framför en 13-årig pojke på Roslagsbanan – men hävdat att han trodde att pojken var äldre och att det blev "en urspårad sexualiserad flört".

Enligt domen måste Hemming ha förstått att målsäganden var under 15 år och ”då gärningen haft en tydlig sexuell prägel och varit ägnad att kränka målsägandes sexuella integritet döms han för sexuellt ofredande mot barn”.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Ekonominyheter

Finansministern lovar ta strid mot EU-prischock på snus

"Orimligt att tvinga Sverige chockhöja skatten.". Så ska regeringen förhindra att snusdosan blir 23 kronor dyrare.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.