Man skjuten med flera skott i radhus på Ekerö

Publicerad 4 oktober 2016 kl 16.37
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En man blev under tisdags­eftermiddagen skjuten i en bostad i ett radhusområde på Ekerö.

Dela artikeln

Larmet kom in till polisen strax efter klockan halv tre. Det var den skjutne mannen själv som slog larm till polisen.

– Här är det fler än ett skott det handlar om, säger Albin Näverberg på Stockholms­polisen till Fria Tider.

Den skjutne mannen fördes med ambulans till sjukhus och hans tillstånd uppges vara allvarligt

– Det är alltid allvarligt att bli beskjuten, man vet inte vad som tar skada, säger Näverberg och pratar även om att det finns risk att den skjutne avlider.

Polisen vill inte uppge någon exakt adress för skottlossningen, men det ska röra sig om centrala Ekerö.

– Det här är ett radhusliknande bostäder. Jag vet inte om man har hela radhuset eller om det är en del av radhuset som är lägenheter, säger Näverberg.

Polisen har spärrat av bostaden och även sökt i omgivningarna med bland annat hundpatruller. Händelsen rubriceras som mordförsök.


Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0