Arkivbild.

Kina satsar sju procent mer på sin militär

Publicerad 4 mars 2017 kl 09.51
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Kina ökar sin militära budget med sju procent i år jämfört med förra året, rapporterar SCMP.

Dela artikeln

Fu Ying, taleskvinna för regimen i Peking, förklarar att militären behövs för att skydda Kinas territoriella suveränitet och upprätthålla regional säkerhet. Hon säger också att Kina ska kunna hindra utländska styrkor från att intervenera eller lägga sig i territoriella konflikter med omkringliggande stater.

Kinesiska öbyggen vållar konflikt med USA

Enligt SCMP har Kina bland annat storslagna planer på att bygga egna hangarfartyg liknande dem som USA idag är ensamma i världen om att förfoga över. Men trots den till synes stora höjningen av de ekonomiska anslagen handlar det, sett över tid, om en minskning av Kinas upprustnings­takt.

Kina har de senaste åren kraftigt höjt sin militärbudget, vilket i sin tur beror på landets ekonomiska tillväxt. Under 80-talet var landets militärbudget sett som andel av landets BNP mångdubbelt högre än idag. I år, liksom förra året, ligger den officiellt på endast 1,3 procent av BNP och höjningen av de militära anslagen kan därmed ses som en funktion av landets ekonomiska tillväxt.

USA:s utrikes­departement har för vana att inte lita på den kinesiska regeringens officiella siffror och menar att Kina satsar betydligt mer pengar på sin militär än man erkänner officiellt. Kinas militära upprustning oroar ofta västerländska bedömare och tankesmedjor som menar att Kina kan ha kommit ikapp USA i militär styrka om en eller ett par decennier.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Så dog soldaterna för "flickskolor" i Afghanistan. Svenska medier sålde in kriget – med hundratusentals döda – som ett feministprojekt.0 Plus

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0