Arkivbild.

Okänd man försökte kidnappa 10-årig flicka – fick på käften

Publicerad 17 mars 2017 kl 00.02

Inrikes. En okänd man försökte på torsdagen kidnappa en 10-årig flicka i centrala Kristianstad. Men flickan slog mannen så kraftigt att han fick näsblod, och hon kunde fly därifrån.

Dela artikeln

Det var vid halv fyra-tiden på torsdagseftermiddagen som den 10-åriga flickan var på väg hem från Montessoriskolan i centrala Kristianstad. I närheten av Willys Hemma dök det upp en okänd man som försökte lura med sig flickan genom att bjuda henne på godis. Flickan tackade dock nej.

Då tar mannen tag i flickans handled och försöker dra med henne, uppger polisen till Kristianstadsbladet.

Men det funkar inte så bra. Flickan slår nämligen till mannen så hårt i ansiktet att han får näsblod och hon lyckas ta sig fri.

– Då släpper han henne och hon springer hem, säger Magnus Lautin, inre befäl på polisen i Kristianstad till lokaltidningen.

Flickans familj har polisanmält händelsen, som rubriceras som försök till människorov.

Polisen säger att man är intresserad av vittnesuppgifter från personer som kan ha sett något. Än så länge har polisen bara det signalement som flickan uppgett, men det vill man inte gå ut med.

Det enda polisen säger är att mannen ska ha haft ett fiskespö med sig. Detta kan möjligen förklaras av att det ofta står män – även mitt på dagen – och fiskar vid kanalen, som ligger längs Willys Hemma.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tysk vindkraft allt mindre effektiv – "blåser för lite i år"

Produktionen föll 18 procent sedan 2024. Nu föreslås satsningar för att motverka problemen med "opålitligt väder".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0