M-kvinna kallad "hora" och brutalt nedslagen av araber – bedyrar nu: "Jag är inte rasist och tror på allas lika värde"

Inrikes. En kvinnlig M-politiker och hennes väninna kallades "horor" och attackerades av ett arabiskt gäng. När deras män ingrep misshandlades även de. Nu har tre förövare dömts – men politikern får psykologhjälp för att bearbeta de skuldkänslor hon har för att hon nu är rädd för "utländska män".
– Jag står upp för människors lika värde. Här blir jag utpekad som rasist, sade M-kvinnan under rättegången.

Dela artikeln

Den moderata lokalpolitikern hade varit ute med en väninna i Växjö i mitten av mars i år. De stod på torget när tre arabiska män dök upp.

Araberna gastade att kvinnorna, som av allt att döma var helt okända för dem, var "horor", och attackerade dem med bland annat sparkar och knytnävsslag. När kvinnornas män kom till undsättning blev även de misshandlade.

En av männen blev så illa skadad att han bland annat bröt foten. Men när han hjälplöst låg ner på marken fortsatte araberna att mata sparkar över hans kropp.

Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.