Covid-19 i Sverige
Arkivbild.

Bekräftat: Coronaviruset har kommit till Sverige

Publicerad 31 januari 2020 kl 16.17

Inrikes. Det första bekräftade fallet av coronasviruset har nu kommit till Sverige. Det uppger Folkhälsomyndigheten.

Dela artikeln

Så var det bekräftat. Det dödliga coronasviruset har kommit till Sverige. Det är en patient på Länssjukhuset Ryhov i Region Jönköpings län som påvisats vara smittad av viruset från Kina. Det visar Folkhälsomyndighetens provanalys.

Det handlar om en kvinna som besökt Wuhanområdet i Kina och som fått symtom i form av hosta efter att hon anlänt till Sverige.

Kvinnans hålls nu isolerad.

"Hon landade i Sverige den 24 januari och var då symtomfri. Kvinnan kontaktade själv vården. Region Jönköpings län har följt de riktlinjer som finns när det gäller misstänkt smitta och kvinnan är för närvarande isolerad på infektionskliniken. Kvinnan fick symtom i form av hosta och hon är inte allvarligt sjuk", skriver myndigheten i ett pressmeddelande.

– Det är inte oväntat med ett eller enstaka fall med tanke på att vi reser mycket och det ingick i våra bedömningar att det skulle kunna hända. Liknande fall har också identifierats i ett flertal andra länder, säger Karin Tegmark Wisell, avdelningschef på Folkhälsomyndigheten.

– Det är viktigt att komma ihåg att enstaka fall inte är samma sak som att vi har en smittspridning i Sverige. Den risken bedömer vi för närvarande som mycket låg utifrån erfarenheter från andra länder. Hälso- och sjukvården har rutiner för att ta hand om fall som detta på ett bra och säkert sätt, fortsätter hon.

Totalt har Folkhälsomyndigheten utfört ett 20-tal analyser av prover från personer som fått luftvägssymtom sedan de vistats i det drabbade området i Kina. Ett positivt fall har alltså hittills hittats.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0