SD: Var femte medlem har invandrarbakgrund

Publicerad 12 januari 2013 kl 11.07

Inrikes.Under sommaren 2012 genomförde Sverigedemokraterna för andra gången en medlemsundersökning genom en enkät på webben. Tjugo procent av deltagarna i undersökningen uppgav att de hade invandrarbakgrund, enligt ett pressmeddelande från Sverigedemokraterna.

Gilla artikeln på Facebook

I undersökningen som genomfördes 2008/09 var andelen 13 procent.

– Undersökningen är intressant på flera sätt. Att vi attraherar fler med invandrarbakgrund bland väljarna visade till exempel SCB:s senaste väljarundersökning och nu får vi kvitto på att denna tillväxt sker även bland medlemmarna, säger Björn Söder, Sverigedemokraternas partisekreterare, i pressmeddelandet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Varnar för överakademiserad poliskår: "Loser" om man bär uniform

Kriminalkommissariens larm i Swebbtv. "Man ska ju in och bli chef eller analytiker eller nånting bakom skrivbordet".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Benjamin Dousa kränkt av Stegruds konstaterande

Är själv turk på fädernet.. Sågar även Åkessons påstående om att det skulle vara "förfäderna" som byggt upp Sverige.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur