Politiker övade på att fly riksdagen

Publicerad 10 mars 2022 kl 08.10

Inrikes. På onsdagen övade politikerna i Sveriges riksdag på att sätta sig i säkerhet vid "skärpt beredskap" för krig eller krigsfara. Det skriver riksdagen på sin hemsida.

Dela artikeln

Ledamöterna fick öva på att hantera de rutiner som kan bli aktuella i riksdagen vid krig eller krigsfara. I praktiken handlar det om att fly från kammaren och sätta sig i säkerhet på anvisad plats. Var riksdagen är tänkt att hålla hus i ett sådant läge är dock hemligt.

Övningen var en fortsättning på den stora totalförsvarsövning som Sverige senast höll för två år sedan.

– Det har aldrig tidigare förekommit att hela kammaren har genomfört en övning av det här slaget. Men när en stor del av Sverige kraftsamlar för att stärka vår gemensamma förmåga är det naturligt att riksdagen deltar, sa talman Andreas Norlén 2020.

Utgångspunkten i övningarna är ett gemensamt scenario där samhällsviktiga funktioner har utsatts för olika typer av sabotage. Det allvarliga läget har gjort att regeringen i övningen har fattat beslut om skärpt beredskap.

Flera myndigheter har i veckan förberett för ett regeringsbeslut om skärpt beredskap, och hur ett sådant ska verkställas. Bakgrunden är Rysslands invasion av grannlandet Ukraina.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Nära kritiska 100.000-dollarsgränsen. Samtidigt planerar Bank of America, Goldman Sachs, Deutsche Bank och Citi egna kryptovalutor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.