Apkoppor

Oro i Storbritannien: Gnagare kan sprida apkoppor

Publicerad 28 maj 2022 kl 12.08

Utrikes. Det är inte bara homosexuella män som sprider apkoppor utan även vissa husdjur, enligt nya rön från Storbritannien.

Dela artikeln

I ett tjugotal länder har runt 200 fall bekräftats av apkoppor, varav två i Sverige.

I Storbritannien har över 100 av fallen hittats och där uppmanar nu hälsosäkerhetsmyndigheten UKHSA att personer med apkoppor undviker all kontakt med sina husdjur i 21 dagar.

– Oron är att viruset skulle kunna smitta husdjur och i princip studsa fram och tillbaka mellan dem och människor, säger Lawrence Young, professor i virologi vid universitetet i Warwick, till BBC.

Smitta från människa till djur har dock än så länge inte bekräftats i landet och risken bedöms som låg.


Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Styckmördare byter kön igen – flyttas till kvinnofängelse

Har tröttnat på att vara man och sitta i mansfängelse. Nu utnyttjar "Leona Svensson" Kristerssons könsbyteslag för att få slippa.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.