Apkoppor

Stockholm Pride om apkoppor: "Berör inte oss"

Publicerad 1 augusti 2022 kl 12.56

Inrikes. Trots larmen om att pridefestivalen i Stockholm kan bli en smitthärd för apkoppor vidtar arrangörerna i princip inga egna åtgärder för att stoppa smittspridningen.
– Det är inte en fråga som berör oss som festival på något speciellt sätt, säger Stockholm Prides ordförande Fredrik Saweståhl (M) till Expressen.

Dela artikeln

Det nuvaranda apkoppsutbrottet knyts till pridefestivaler på Gran Canaria och i Belgien, och sjukdomen sprids mellan praktiserande homosexuella män.

Rolf Gustafson, docent i infektionssjukdomar, är starkt kritisk till Stockholm Prides ovilja att agera mot smittspridningen. Han konstaterar bland annat att det inte finns någon information alls om apkoppor på festivalens hemsida.

– Det gör mig lite bekymrad och till och med lite ledsen att man inte tar det tillfället i akt. För det är tyvärr en klart ökad risk för smittspridning under ett evenemang som Stockholm Pride, säger Rolf Gustafson till Expressen.

Stockholm Prides ordförande, moderaten Fredrik Saweståhl, anser dock att han och hans organisation inte har något ansvar för detta, utan hänvisar till Folkhälsomyndigheten.

– Såvitt jag vet finns det ingen information om detta på vår hemsida för det är inte en fråga för vår hemsida, säger han.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.