Jimmie Åkesson om Socialdemokraternas pressträff: "Diktaturfasoner inför öppen ridå"

Publicerad 2 september 2022 kl 11.02

Inrikes. Två S-ministrar höll på fredagsmorgonen en presskonferens om "det säkerhets- och utrikespolitiska hotet som Sverigedemokraterna utgör". Händelsen får SD-ledaren Jimmie Åkesson att rasa.

Dela artikeln

Under pressträffen kom försvarsminister Peter Hultqvist (S) och integrations- och migrationsminister Anders Ygeman (S) med diverse påståenden om att SD skulle ha kopplingar till Ryssland.

Duon tog upp gamla exempel, som att Jimmie Åkesson före Ukrainakriget inte velat säga vem han föredrog mellan Vladimir Putin och Joe Biden.

– Det råder ingen tvekan om att Sverigedemokraternas kopplingar till Ryssland kan utgöra en säkerhetsrisk för Sverige, sade Ygeman.

Jimmie Åkesson kommenterar pressträffen i inlägg på Twitter:

"Diktaturfasoner inför öppen ridå. S har alltså en pressträff för att 'informera' om oppositionen. Man tror knappt att det är sant", skriver han.

Han fortsätter:

"Regimen ska informera om regimkritikerna. Det kan inte bara vara jag som ser de tydliga parallellerna till historiens och nutidens auktoritära regimer och diktatorer."


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Spelbolagen har redan bytt regering

Proffsen 70% säkra på maktskifte. Lika säkert är det att L åker ur riksdagen.0 

Ekonominyheter

Nära kritiska 100.000-dollarsgränsen. Samtidigt planerar Bank of America, Goldman Sachs, Deutsche Bank och Citi egna kryptovalutor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.