Alexandra Pascalidou.

Pascalidou flyr inte Sverige efter SD:s valseger – trots allt

Publicerad 27 september 2022 kl 11.39

Inrikes. Vänsterprofilen Alexandra Pascalidou meddelar nu att hon trots allt inte kommer att lämna Sverige efter Sverigedemokraternas framgångar i riksdagsvalet.

Dela artikeln

"Eftersom vissa verkar ha fått väldigt mycket luft efter valet och tjatar om att jag ska 'flytta hem' vill jag återigen klargöra: JAG ÄR REDAN HEMMA", skriver Alexandra Pascalidou på Twitter och fortsätter:

"DETTA ÄR MITT HEMLAND SEN 45 ÅR. JAG FLYTTAR NÄR JAG VILL. INTE NÄR RASISTER, FASCISTER OCH NAZISTER VILL."

Dagen före riksdagsvalet beskrev 52-åringen, som är född i Rumänien, hur hon kom på sig själv med att "reflexmässigt" förbereda en flykt:

Somaliern Abdimajid Osman – far till vänsterxtrema Expos Bilan Osman – påstod i en artikel i Aftonbladet i helgen att han kommer att fly Sverige på grund av SD:s framgångar och "rasismen" som genomsyrar landet.


Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Folkutbytet

Nyheter från förstasidan

V-bråket: "Stalinistisk organisation"

Daniel Riazat och Lorena Delgado Varas lämnar partiet. "Vi kommer att bygga nytt, ett politiskt alternativ som sätter frågorna före posterna".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.