Salwan Momika

Turkiet rasar mot koranbränningen

Publicerad 28 juni 2023 kl 18.17

Inrikes. Dagens koranbränning i Stockholm är toppnyhet i turkiska medier, och företrädare för den turkiska regeringen fördömer nu i kraftiga ordalag Sverige.

Dela artikeln

Den turkiska tidningen Hürriyet toppar sin hemsida med en artikel med rubriken "Ny skandal i Sverige".

Bakgrunden är att en islamkritisk irakier, Salwan Momika, tilläts bränna en koran utanför Stockholms moské på onsdagseftermiddagen.

Turkiets utrikesminister Hakan Fidan skriver på Twitter att det rör sig om en "avskyvärda handling" som – antyder han – den svenska regeringen är "medskyldig" till.

"Jag fördömer den avskyvärda handlingen i Sverige mot vår heliga bok, den heliga koranen. Det är oacceptabelt att tillåta dessa aktioner och hänvisa till yttrandefriheten. Att tolerera sådana fruktansvärda handlingar är att vara medskyldig", twittrar Fidan.

Turkiets justitieminister Yılmaz Tunc skriver på samma plattform att det är "skandalöst" att polisen i Sverige tillåtit koranbränningen. Han anser att det är särskilt illa att det hela ägde rum medan muslimerna firar sin högtid eid.

"Att tillåta en sådan handling, som förtjänar att fördömas, är en öppen attack på vår tro, särskilt för oss muslimer, när vi befinner oss i denna heliga högtid".


Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

Helgbesöket på badet blev en mardröm. Män från Mellanöstern sexofredade Ann-Sofie, hennes fjortonåriga styvdotter och elvaåriga systerdotter.0 Plus

Ekonominyheter

Guldpriset når ännu en milstolpe – har fördubblats sedan 2024

Går över 4.000 dollar per uns.. Nya guld-rekommendationen för investerare: "Något i stil med 15 procent av portföljen."0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.