"Korkade" EU-korkar väcker ilska mot Arla

Publicerad 21 april 2024 kl 14.11

Konsument. Fastsittande korkar på mjölkkartonger leder till stänk och spill och har upprört många efter att EU infört tvingande lagstiftning som förbjuder löstagbara korkar på förpackningar.

Dela artikeln

De fastsittande korkarna verkar uppröra som mest söder om Stockholm, där de fungerar extra dåligt.

– Om du bor i Stockholm eller uppåt i landet så har du en kork som många tycker fungerar lite bättre, och bor du längre ner i landet så är det en kork som många tycker funkar lite sämre, säger Arlas presschef Max Wallenberg till Sveriges Radio.

Plastlock är några av de främst förekommande plastprodukterna upphittade under strandstädningar, vilket föranlett EU-förbudet. Huruvida locken kommer från västvärlden – eller snarare dumpas i havet i tredje världen – framgår dock inte.

Enligt EU-reglerna ska locket sitta fast på förpackningen under hela förpackningens livslängd.


Nyheter från förstasidan

LO:s chefsekonom: SVT sprider myter om att Sverige behöver ökad invandring

Torbjörn Hållö sågar statliga jättens nya bluff. "Sverige behöver inte ökad invandring, vi behöver få de 500.000 arbetslösa i arbete."0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.