En skadad efter sprängning i trapphus

Publicerad 22 april 2024 kl 14.36

Inrikes. En person skadades i samband med en detonation i ett trapphus i ett flerfamiljshus i Helsingborg.

Dela artikeln

Polis och ambulans larmas vid klockan 13.43 på måndagen till ett flerfamiljshus i Västra Berga med anledning av att något detonerat i trapphuset.

– Det är omfattande skador på en dörr, och det är även lite skadat runtomkring, säger Katarina Rusin, presstalesperson polisregion Syd, till Aftonbladet.

På plats kunde polisen konstatera att det skett någon form av detonation intill en lägenhetsdörr. En person har blivit skadad i samband med händelsen.

Polisen är på plats och pratar med de drabbade.

Platsen är avspärrad och det nationella bombskyddet är tillkallade för närmre undersökning av platsen.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.