SD: Lämnar ECR om Orbans parti kommer in

Publicerad 27 april 2024 kl 14.38

Utrikes. Liberala Sverigedemokraterna kommer att lämna partigruppen ECR i Europaparlamentet i protest om Viktor Orbans konservativa parti Fidesz kommer in. Det uppger partiledaren Jimmie Åkesson för Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

Fidesz har uttryckt intresse att ingå i ECR efter petningen ur Moderaternas politiskt korrekta partigrupp EPP.

Enligt Sverigedemokraterna är det Orbans uppmaning till fredssamtal mellan Ukraina och Ryssland som har retat upp partiet. Tidigare har man varnat för att man kommer lämna gruppen om Fidesz går med, och nu bekräftas hotet av Åkesson.

– Det är väldigt märkligt att Orban skakar hand med Putin i den här situationen, säger Åkesson.

I intervjun tar Åkesson även avstånd från det tyska konservativa partiet Alternativ för Tyskland. Enligt Åkesson är ett ”väldigt instabilt parti”.

AFD ingår i sin tur i partigruppen ID, som SD:s ledamot i parlamentet Charlie Weimers med jämna mellanrum kritiserar för dess påstådda ryssvänlighet.


Nyheter från förstasidan

Här lär sig Luna gå igen – tre år efter Abushis bestialiska våldtäkt

Kämpar på – med svåra hjärnskador. Tre år efter Abushi Kamals bestialiska överfall är Luna 12 år och försöker fortfarande lära sig gå.0 

Ekonominyheter

Fortsatt kyligt på bostadsmarknaden

Tuffast för lägenheter.. "Bara att konstatera att det är fortsatt kräftgång."0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.