Olivia Wigzell.

Hon tar över FHM

Publicerad 4 oktober 2024 kl 17.09

Inrikes. Regeringen har beslutat att utse Olivia Wigzell till ny generaldirektör för Folkhälsomyndigheten.

Dela artikeln

Olivia Wigzell har vikarierat som generaldirektör för Folkhälsomyndigheten sedan den 15 augusti. Förordnandet som ny generaldirektör sträcker sig sex år framåt, från den 3 oktober 2024, enligt regeringens beslut.

– Jag ser fram emot att få förvalta det höga förtroende som Folkhälsomyndigheten åtnjuter, och att leda och utveckla myndighetens arbete för en god och jämlik hälsa. Uppdraget berör hela samhället och det finns många stora utvecklingsfrågor som myndigheten driver. Vi arbetar nu för att få ännu mer effekt av arbetet, säger Olivia Wigzell i ett uttalande.

Folkhälsomyndigheten kommer bland annat att i en ännu större utsträckning stödja implementering av folkhälsoinsatser på lokal och regional nivå, och öka tillgång till data och analyser.

Olivia Wigzell kommer tidigare från en tjänst som generaldirektör för Socialstyrelsen. Innan dess var hon generaldirektör för SBU, Statens beredning för medicinsk och social utvärdering.


Nyheter från förstasidan

Här åtalas Expressen för att ha haft sex med poliskälla

Profilerade journalisten Maja Olofsson inför rätta. Vägrar svara på tilltal när journalisten Christian Peterson dyker upp och ställer frågor.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.