Ryska attacker mot elnätet pausas – förhandlingar om full fred inleds "omedelbart"

Publicerad 18 mars 2025 kl 19.26

Utrikes. Putin godkänner 30 dagars paus i attacker mot Ukrainas energisystem och fredsförhandlingar mellan USA och Ryssland inleds omedelbart om Ukraina, men för att en beständig vapenvila ska nås får inte utlandet använda vapenstilleståndet för att skicka vapen till Ukraina. Det är resultatet av dagens telefonsamtal mellan Rysslands president Vladimir Putin och USA:s president Donald Trump.

Dela artikeln

Efter ett långt telefonsamtal har Rysslands president Vladimir Putin och USA:s president Donald Trump nått en överenskommelse om att Ryssland ska avstå från attacker mot Ukrainas kritiska energiinfrastruktur i 30 dagar, rapporterar Al Jazeera. Samtidigt vill de förbättra relationerna mellan sina respektive länder.

Avtalet går dock inte så långt som det "ovillkorliga" 30-dagars eldupphör som amerikanska och ukrainska myndigheter tidigare föreslagit.

Putin har dessutom ställt ytterligare krav för en varaktig fred: Ett fullständigt stopp för utlandets miltära stöd och inga framtida bevapningar av de ukrainska styrkorna.

Samtidigt lider tusentals människor i centrala Ukraina av strömavbrott efter en omfattande rysk attack.

Över 130 drönare ska ha slagit ut kritisk infrastruktur, vilket förvärrar situationen i landet ytterligare.

Ryssland och USA ska nu omedelbart inleda förhandlingar i Mellanöstern om att lösa den ukrainska konflikten, sade Vita huset i ett uttalande efter telefonsamtalet rapporterar ryska TASS.

"Ledarna var överens om att vägen mot fred kommer att inledas med ett eldupphör för attacker mot energianläggningar och infrastruktur, samt genom tekniska förhandlingar om genomförandet av en vapenvila till havs i Svarta havet, full vapenvila och permanent fred. Dessa förhandlingar kommer att inledas omedelbart i Mellanöstern", står det i uttalandet enligt TASS.


Fast för grov skadegörelse av Karl XII:s likfärd. Fångas på film när han attackerar oersättliga konstverket i Stockholm – skyller på att Karl XII är "stor inom nazismen".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jomshof om V-toppen: "Hoppas han åker hem"

Kommentaren om Daniel Riazat väcker ramaskri. Nu kräver Strandhäll att riksdagens talman agerar mot Jomshofs "rasism".0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.