Salwan Momika
Salwan Momika.

Alla fem misstänkta för mordet på Momika avskrivs

Publicerad 21 mars 2025 kl 14.41

Inrikes. De fem personer som tidigare varit anhållna misstänkta för inblandning i mordet på koranbrännaren Salwan Momika har nu helt avförts från utredningen, meddelar Åklagarmyndigheten.

Dela artikeln

Det var i slutet av januari som Momika sköts ihjäl i sin bostad i Södertälje. Fem personer greps kort därefter – två av dem bröder med tidigare kopplingar till en man som dömts för att ha attackerat Momika 2023.

Männen släpptes dock på fri fot efter några dagar – och nu har samtliga avskrivits från utredningen.

– Vi har en ganska god bild av händelseförloppet, men har i nuläget ingen person som är frihetsberövad eller delgiven misstanke, säger senior åklagare Rasmus Öman i ett pressmeddelande.

Det har tidigare framkommit att bröderna haft en vänskapsrelation med den tidigare dömde angriparen.

Även om inga nya misstänkta presenterats och ingen sitter frihetsberövad fortsätter förundersökningen, enligt åklagaren.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.