På 1980-talet besökte en överste från flygvapnet en bar i Nevada nära Area 51 och överlämnade på uppdrag av Pentagon fabricerade bilder på flygande tefat.
Syftet var att avleda uppmärksamheten från platsens verkliga funktion – testflygningar med USA:s första smygflygplan, F-117 Nighthawk. Man ville hålla teknologin dold från Sovjet.
Den nu pensionerade översten har senare erkänt för utredare att han medvetet spred desinformation som en del av en officiell insats för att skydda militära tillgångar.
Liknande metoder ska ha använts vid flera tillfällen under kalla kriget, enligt Wall Street Journal, men detaljerna hölls borta från försvarets transparensrapport 2023.
Sean Kirkpatrick, tidigare chef för myndigheten AARO (All-domain Anomaly Resolution Office), har lett en omfattande granskning av försvarsdepartementets hantering av UFO-rapporter. I arbetet hittade hans team flera exempel där militären själv låg bakom konspirationsteorier – eller använde dem som täckmantel.
Bland annat hittade man så kallade “Yankee Blue”-briefingar där officerare lurades att de var del av ett hemligt UFO-program – med strikta order om att aldrig nämna det vidare. Många av de som deltog fick aldrig veta att allt var en bluff.
Det hela ska ännu ha pågått så sent som 2023.
Ett annat fall rör den tidigare kaptenen Robert Salas, som 1967 bevittnade hur ett ljus föll ner över en militärbas i Montana – samtidigt som tio kärnvapenrobotar ska ha slagits ut.
Salas förbjöds att tala om händelsen och drog senare slutsatsen att det rörde sig om utomjordingar. Men enligt Kirkpatricks granskning var det i själva verket ett hemligt test av elektromagnetiska impulser – vars misslyckande man ville dölja.
Pentagon har bekräftat att allt ännu inte offentliggjorts, men utlovar en andra del av sin rapport senare i år:
"Departementet är förpliktat att offentliggöra en andra volym av sin historiska rapport, inklusive AARO:s fynd om potentiella skämt och icke-autentiska material", skriver myndigheten.