Mördad flicka kan ha kastats från balkong

Publicerad 1 maj 2014 kl 15.04

Inrikes. Den åttaåriga flicka som hittades död i en lägenhet i centrala Karlskrona kan ha blivit kastad från en balkong.

Dela artikeln

Uppgifterna kommer från Blekingenytt, men polisen vill över huvud taget inte kommentera omständigheterna kring flickans död.

En man och en kvinna i 30-årsåldern har gripits på sannolika skäl misstänkta för mord.

– Det handlar om ett par som flickan bott hos under en längre tid, säger polisens informatör Lotta Hansson till SVT.

Polisen försöker få tag på flickans föräldrar, som befinner sig i ett annat land. 8-åringen kom till Sverige som ensamkommande flyktingbarn, enligt Blekinge Läns Tidning.

Uppdatering: Blekingenytt har i efterhand tagit bort uppgifterna om att flickan kastats från en balkong från sin artikel.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0