SDU kritiserar SD efter EU-valet

Publicerad 28 maj 2014 kl 00.09

Politik. Sverigedemokraternas ungdomsförbund SDU kritiserar nu moderpartiets beslut att välja grupplöshet i Europaparlamentet framför ett samarbete med franska Nationella fronten.

Dela artikeln

– Om man väljer att bli grupplösa framför att samarbeta med Frankrikes största parti tar man fel beslut. Som grupplös i Europaparlamentet har man mycket mindre möjlighet att påverka och opinionsbilda, säger SDU:s vice förbundsordförande William Hahne till Dagens Nyheter.

Nationella fronten fick 25 procent stöd i Europaparlamentsvalet. Det ger partiet 25 mandat – vilket är mer än vad alla svenska partier har tillsammans.

Men trots att beslutet sannolikt kommer att innebära minskat inflytande i EU-parlamentet är partiledningen nöjd med sin linje ifrågan.

– Det är klart att man får mindre talartid och kanske inte samma ekonomiska resurser. Men i övrigt känner jag att det är bättre att vi sitter grupplösa än att vi ångrar oss och inte tycker att det var ett bra beslut, säger partisekreteraren Björn Söder.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.