Bostadsbubblan

Ny svensk uppfinning rundar kontantkrav på bostadsmarknaden

Publicerad 31 december 2017 kl 05.27

Ekonomi. Andelen svenskar som har råd med den lagstadgade kontantinsatsen till en bostadsrätt har sjunkit i takt med att bostadspriserna har skjutit i höjden. Men nu erbjuds ett nytt upplägg där föreningen lånar till delar av kontantinsatsen – i utbyte mot en högre månadsavgift.

Dela artikeln

Undersökningar visar att många svenskar efterfrågar lån utan krav på amortering eller kontantinsats. Men de senaste åren har regeringen infört både bolånetak och amorteringskrav vilket fått branschen att lansera ett nytt upplägg där bostadsrättsföreningen lånar till kontantinsatsen och därmed gör det möjligt för slutkunden att finansiera ett avsevärt dyrare boende än vad han annars skulle ha råd med.

– I Stockholm är det många som inte har råd, så det här kan vara ett sätt att komma in på bostadsmarknaden, säger analytikern Rana Toubal till Dagens Industri.

Den svenska uppfinningen, som hämtar inspiration från de amerikanska så kallade subprime-lånen, leder totalt sett till en boendekostnad som är betydligt högre än om en kreditvärdig person lånar samma belopp, eftersom bostadsrätts­föreningarna inte får dra nytta av det lukrativa ränteavdraget som gäller för bolånekunder som är privatpersoner i Sverige. Dessutom gäller modellen bara nybyggnation.

Enligt Toubal är prisnivåerna svårbedömda på andrahands­marknaden vilket väntas leda till spekulationsköp. Spekulationsköp har hittills varit ett problem när priserna rasat under hösten, eftersom de som tecknat sig för nyproduktion i spekulationssyfte sällan tänkt ta de lån som de är skyldiga att ta enligt avtalet. Och i många fall saknar de dessutom den nödvändiga kontantinsatsen, vilket kan leda till personlig konkurs vid förhållandevis små prisfall på marknaden.

– Men även om de har tillräckligt för att betala kontantinsatsen innebär modellen vissa risker, säger Rana Toubal till DI och pekar ut risken för fortsatta prisfall som orsaken.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 616306182


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 616306183


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Smockfullt med tonåringar på AFS torgmöte

Fyllde hela torget i Lidköping. AFS gör braksuccé bland unga männen – som få andra når.0 

Ekonominyheter

Så här stor bostad har en 25-åring råd med i Stockholm

1,9 kvadratmeter.. "Har du inte föräldrar med kapital står du utanför – oavsett hur hårt du jobbar eller sparar."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Ekonomi

Årets näst högsta notering i södra Sverige. Experter varnar för ökningar under hösten.0 

Oligarkfamiljen stärker greppet om svensk industri. Förra ÖB sitter i bolagets styrelse med Marcus Wallenberg.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0