Pakistanskt visumkrav mot Sverige – svenska pass får internationell skräpstatus

Publicerad 8 november 2019 kl 20.48

Utrikes. Sverige finns inte med på listan över länder som omfattas när det muslimska landet Pakistan lättar på sina visumregler för 50 länder, skriver Samhällsnytt.

Dela artikeln

Schweiz, Spanien, Finland och Tyskland är däremot med på listan över "turistvänliga" länder vars medborgare erbjuds att resa in i landet utan att söka visum på förhand.

Även Malta, som säljer maltesiska pass med inkluderat EU-medborgarskap till utlänningar för motsvarande ca 6 miljoner svenska kronor, omfattas av de nya och mer generösa reglerna.

Sverige är dock inte med, trots en omfattande svensk turism i Asien.

Över 200.000 svenska pass är för närvarande "borttappade" eller försvunna på annat sätt. Trots hårdare regler fortsätter en mycket hög andel av de tredje världen-invandrare som har fått svenska pass att sälja dem till människosmugglare.


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0