Polisbuss sattes i brand

Publicerad 5 januari 2015 kl 12.10

Inrikes. En polisbuss som stod parkerad utanför polisstationen på Vågmästareplatsen i Göteborg antändes vid fyratiden under natten till söndagen, rapporterar GP.

Gilla artikeln på Facebook

Mikael Claesson, biträdande vakthavande befäl vid polisen i Västra Götaland, säger till tidningen att man misstänker att branden var anlagd men att man inte har gjort några gripanden.

Polispatrullen lyckades själva att släcka branden innan räddningstjänsten tog sig till platsen.

Samtidigt fortsatte bränderna i den utsatta stadsdelen Biskopsgården, där fyra bilar eldhärjades under natten. Tidigare under jullovet har polisen och brandkåren där bland annat attackerats med fyrverkerier.

 


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikern kom – nästan – undan. Så ville media dölja HBTQ-rörelsens långvariga problem med pedofili.0 

Kan vara biverkning av vaccinet. Därför kan ansiktet bli förlamat av vaccinet som regeringen har "säkrat" åt svenska folket.0 Plus

Vetenskap

Läkemedelsbolag testar coronavaccin som "kapar kroppens celler" på barn. Använder 12-åringar som försökskaniner i jätteexperiment.0 Plus

Så hotar denna stjärna vår planet. På väg att krocka med vårt solsystem.0 Plus

Kultur

Mångfald och genus i ny barnbibel. Kulturmarxistisk satsning för de minsta.0 

Svart kvinna blir nya James Bond. Tar över agentnumret 007.0