Rasmus Paludan.

Polisen rustar för torgmöte med Paludan

Publicerad 25 februari 2022 kl 08.13

Inrikes. Den danske politikern och islamkritikern Rasmus Paludan har sökt och fått tillstånd till en allmän sammankomst på Frölunda torg i Göteborg på lördag. Med anledning av detta har polisen inlett en så kallad särskild händelse.

Dela artikeln

Syftet med den allmänna sammankomsten är att agitera mot islam.

Polisen uppger att man kommer att ha en kommendering "för att säkerställa den närvaro som behövs så att den allmänna sammankomsten kan genomföras utan brott och ordningsstörningar".

– Vi finns där för att säkerställa allmän ordning samtidigt som vi värnar om yttrandefriheten och möjligheten till opinionsyttringar, säger kommenderingschef Anders Börjesson på polisens hemsida.

Rasmus Paludan sökte också om tillstånd för allmän sammankomst i Hjällbo och Angered, men ansökan avslogs efter bedömning av polisens rättsenhet.

Polisen för nu dialog med muslimska föreningar och samfund "i ett dämpande och förtroendeskapande syfte".


Nyheter från förstasidan

USA: Berlinmuren är tillbaka

"Tyskland har återuppbyggt den". Efter beskedet om AFD skärper Vita huset tonen mot auktoritära styret i Berlin.0 

Ekonominyheter

Vindkraftsindustrin driver "Uppsala universitets" politikerkurs i att slösa pengar på vindkraft

Skickar skattepengarna till Luxemburg.. Experten: "Det handlar inte om elproduktion. Det handlar om att flytta pengar utan att betala skatt".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0