Inflationen

Priserna ökar snabbast sedan 90-talskrisen

Publicerad 25 december 2021 kl 13.05

Ekonomi. Inflationen mätt i producentpriser fortsätter att stiga kraftigt och Sveriges hemmamarkands­prisindex visar nu den högsta årstakten sedan 1990-talskrisen, skriver SCB.

Dela artikeln

Producentprisindex (PPI) steg med 1,3 procent från oktober till november och i detta index ökar nu priserna med 18,1 procent per år.

Priserna på hemmamarknaden steg med 2,1 procent, där årstakten för november nu också är 18,1 procent, jämfört med 16,8 procent i oktober.

Därmed är inflationen i producentledet den högsta sedan 1990-talskrisen, enligt SCB:s prissiffror.

Den formella inflationen i konsumentledet, som mäts genom det politiskt känsliga och mer tillrättalagda KPIF-indexet, ligger dock fortfarande bara på 3,6 procent. Ökningar i producentpriserna som inte är tillfälliga måste dock förr eller senare slå igenom i konsumentledet, även om företag kan hålla nere priserna en tid genom att sälja av lagertillgångar eller ådra sig tillfälliga förluster på försäljning som finansieras med lån.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Expo-veteranens nya karriär. "Känns ibland som att hela mitt liv består av att göra polisanmälningar."0 Plus

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0