Regeringen ska utreda mottagningscenter för asylsökare

Publicerad 15 september 2021 kl 02.19

Inrikes. Regeringen ska utreda möjligheten att införa statliga mottagningscenter för asylsökare. Sverigedemokraterna anser att det är deras förslag som regeringen nu vill genomföra.

Dela artikeln

Statsminister Stefan Löfven nämnde planen på att öppna mottagningscentrum i sin sista regeringsförklaring som lästes upp i riksdagen på tisdagen.

I sådana centrum ska asylsökare enligt förslaget "bo och delta i samhällsintroduktion under den allra första tiden i Sverige".

Jämställdhets- och bostadsminister Märta Stenevi (MP) säger till TT att mottagningscentrum kan vara ett sätt att lära sig "språket från dag ett" och komma in i samhället.

SD-ledaren Jimmie Åkesson poängterar att hans parti föreslagit denna lösning tidigare.

– Det är en något som vi har föreslagit sedan lång tid tillbaka, det är ett rimligt förslag. Sedan vad det innebär i praktiken återstår att se, säger han till TT.


Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA överger kurderna – stöttar syriska jihad-regimen i stället

Hjälpte till att besegra IS. Nu får SDF kalla handen av Washington – som hellre vill arbeta med IS-veteranen Ahmed al-Sharaa.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Kort fängelsestraff för dådet på mottagningen. Har arbetat som läkare i Sverige i 35 år – men förhören fick genomföras med arabisk tolk.0 

Mer från Inrikes

Trots kritiken: 13-åringar ska kunna dömas till fängelse

Regeringen går vidare med förslaget.. "Vi måste få stopp på gängens användning av barn och unga."0 

Efter omfattande sökinsatsen – polisen bekräftar. "Vi är hundra procent säkra på att det är den försvunna kvinnan."0 

För första gången: Åkesson mest populära partiledaren

Spöar Maggan i förtroendemätning från Demoskop.. "För två och ett halvt år sedan var gapet mellan dem 28 procentenheter."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0