Regeringen ska utreda mottagningscenter för asylsökare

Publicerad 15 september 2021 kl 02.19

Inrikes. Regeringen ska utreda möjligheten att införa statliga mottagningscenter för asylsökare. Sverigedemokraterna anser att det är deras förslag som regeringen nu vill genomföra.

Dela artikeln

Statsminister Stefan Löfven nämnde planen på att öppna mottagningscentrum i sin sista regeringsförklaring som lästes upp i riksdagen på tisdagen.

I sådana centrum ska asylsökare enligt förslaget "bo och delta i samhällsintroduktion under den allra första tiden i Sverige".

Jämställdhets- och bostadsminister Märta Stenevi (MP) säger till TT att mottagningscentrum kan vara ett sätt att lära sig "språket från dag ett" och komma in i samhället.

SD-ledaren Jimmie Åkesson poängterar att hans parti föreslagit denna lösning tidigare.

– Det är en något som vi har föreslagit sedan lång tid tillbaka, det är ett rimligt förslag. Sedan vad det innebär i praktiken återstår att se, säger han till TT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 777257555


Varnish cache server

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0 

Ozzy Osbourne återuppstår – som AI-hologram. Fruns och sonens spektakulära plan möter kritik från fans.0