Rekordstora skulder går till Kronofogden

Publicerad 3 februari 2021 kl 10.44

Ekonomi. Aldrig tidigare har Kronofogden fått in så många krav på obetalda skulder. Samtidigt växer det totala skuldbeloppet snabbt.

Dela artikeln

– Detta talar för att de som redan har betalningsproblem drar på sig fler och större skulder, säger Rebecka Öhman, enhetschef på Kronofogden, i ett uttalande.

Under 2020 fick Kronofogden in knappt 1,2 miljoner krav på obetalda skulder, så kallade ansökningar om betalningsföreläggande. Det motsvarar en ökning med 3,3 procent sedan året innan.

Räknat i antalet berörda personer är ökningen något lägre, 1,3 procent. Drygt 426.000 personer betalade inte sina skulder i tid.

Den kraftiga ökning av antalet skuldsatta, som bedöms bli en följd av pandemin, har dock enligt Kronofogden än så länge inte inträffat. Däremot fortsätter skuldbeloppet att växa snabbt. Jämfört med 2019 har den sammanlagda summan i kraven som skickas till myndigheten ökat med 18 procent till cirka 21,7 miljarder kronor – den högsta årssiffran någonsin.

Många unga vuxna i åldern 18–25 år har haft svårt att komma in på arbetsmarknaden eller blivit av med sina jobb under pandemin. Trots det har inte fler unga fått skulder skickade till Kronofogden; antalet unga kvinnor har till och med minskat jämfört med 2019.

Däremot ökar antalet ärenden i åldersgruppen, vilket enligt myndigheten stärker tesen om att de som har svårt att betala snabbt drar på sig fler skulder hos Kronofogden. Samma tendens gäller för unga män – något fler har skulder, men de står procentuellt sett för den enskilt största uppgången när det gäller ärenden.


Nyheter från förstasidan

Svenskt kulturarv säljs när nya budgeten ska finansieras

37 historiska byggnader vräks bort till högstbjudande. Gamla Göta hovrätt, Observatoriekullen i Stockholm och Landsort med på listan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Ekonomi

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Centralbanker kräver ökad invandring

Ledande centralbankschefernas appell.. Fortsatt tillväxt kräver fortsatt inflöde från tredje världen, enligt "experterna".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur