"En stor grupp människor där ute har fått nog av den här åsiktsfascismen", säger Runar Sögaard till Expressen.

Runar Sögaard: "Har fått nog av den här åsiktsfascismen"

Publicerad 10 februari 2020 kl 20.34

Inrikes. Runar Sögaard är en av de inbjudna huvudgästerna på en "alternativ bokmässa", tillsammans med profiler inom alternativmedia. Men när Expressen kommer med rasistanklagelser står tv-profilen på sig.

Dela artikeln

Den Alternativa bok -och mediamässan kommer att hållas den 28 mars i Stockholm. Bland affischnamnen finns författaren Katerina Janouch, ekonomen Jan Tullberg och journalisten Ingrid Carlqvist.

Även tv-profilen Runar Sögaard är en av huvudgästerna – något som har väckt viss uppståndelse.

Tidningen Expressen anklagar vissa av deltagarna på den alternativa bokmässan för att vara "högerextrema" och försöker få Sögaard att ta avstånd från dem. Det vägrar han dock att göra.

– Man försöker tysta människor. Men det är en stor grupp människor där ute som har fått nog av den här åsiktsfascismen, och det är bakgrunden till att man har en sådan här alternativ mediemässa, säger Runar Sögaard till vänstertidningen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 775464073


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 775464074


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Kristersson: Jag tror på folkrätten – men inte för just Iran

Professorer i folkrätt bekymras starkt av regeringens utspel.. Det är "riktigt farligt" om man "strikt står upp för folkrätten", meddelar statsministern nu.0 

Läs hela polisutredningen mot Tobias Hübinette

"Jag är ständigt igenkänd av nazister.". Här kan du ladda ner polisens hela förundersökning mot Expo-grundaren.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0