SD ökar kraftigt: "Väljarna vill ha slut på gängkriminaliteten"

Publicerad 17 december 2025 kl 10.34

Inrikes. Sverigedemokraterna går fram rejält i TV4/Novus väljarbarometer för december, samtidigt som Socialdemokraterna tappar.

Dela artikeln

SD ökar med 2,7 procentenheter i mätningen. Enligt TV4/Novus sker uppgången främst på bekostnad av Socialdemokraterna.

– Den största förändringen är att Sverigedemokraterna ökar kraftigt. Vi har en statistiskt säkerställd uppgång på dem. Vi ser också att Moderaterna går ner lite. Men deras väljare går inte till SD, utan de går till soffan, säger Torbjörn Sjöström, vd på Novus, till TV4 Nyheterna.

S är fortsatt största parti med 34,1 procent, följt av SD på 23,7 procent. Moderaterna tappar 1,8 procentenheter och enligt mätningen går de väljarna alltså inte över till SD, utan avstår från att rösta.

SD:s lyft kopplas till partiets profil i kriminalpolitiken. Justitieutskottets ordförande Henrik Vinge (SD) pekar ut frågan som avgörande när väljare väljer mellan partierna.

– Jag tror att det beror på att Socialdemokraterna är veka när det kommer till kriminalpolitiken. Man är inte beredd att faktiskt krossa gängen på det sätt som vi är. Därför kommer väljarna i hög utsträckning att vilja ha en fortsatt Tidö-majoritet. Man vill ha det här slutet på gängkriminaliteten och det är bara Sverigedemokraterna som kan leverera det, säger Henrik Vinge (SD) till TV4 Nyheterna.

Bland de mindre partierna tappar Centerpartiet, Vänsterpartiet och Miljöpartiet något, medan Liberalerna och Kristdemokraterna går svagt framåt.

Det rödgröna blocket är fortsatt större än Tidöpartierna, men marginalen minskar. M+L+KD+SD samlar 47,6 procent, medan S+V+MP+C får 50,3 procent. Andelen osäkra väljare ligger på 3,5 procent.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.