Foto: Privat

SDU-medlem misshandlades av invandrar­gäng

Publicerad 28 november 2012 kl 00.37

Inrikes.Natten till i söndags misshandlades en medlem i Sverigedemokraternas ungdomsförbund SDU i Karlskrona i Blekinge. Enligt den misshandlade killen hade de som misshandlade honom invandrarbakgrund.

Gilla artikeln på Facebook

"Knytnävsslag riktades mot ansiktet och flera revben knäcktes" uppger SDU i ett pressmeddelande. Misshandeln fortsatte medan den utsatte killen låg ned på marken då flera sparkar riktades mot honom samtidigt som gänget skrek "jävla sverigedemokrat".

- Han är väldigt trött och försöker vila nu, berättar SDU:s förbundsordförande Gustav Kasselstrand för Fria Tider när vi frågar hur det är med den drabbade killen.

- Det var flera stycken och troligen endast invandrare, ingen som han kände igen.

I ett offentligt uttalande formulerar sig Kasselstrand på följande sätt apropå misshandeln.

- I vårt Sverige är det ungdomars rätt att engagera sig för vilken politik de vill utan att behöva drabbas av hot eller våld och det är regeringens skyldighet att kraftfullt ta avstånd från, och sätta in insatser mot, det våld som ungdomar utsätts för på grund av sin politiska övertygelse. I tidigare uttalanden i Riksdagen har justitieminister Beatrice Ask nonchalerat det våld som unga sverigedemokrater utsätts för. Ytterst är den här utvecklingen ett hot mot vårt fria och demokratiska samhälle. Allt politiskt motiverat våld är fullständigt oacceptabelt oavsett vem det riktas mot.

SDU har sedan tidigare startat en solidaritetsfond som täcker självrisken för de medlemmar som drabbas av politiskt våld samt bekostar uppmuntrande gåvor till dem.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0