Sex av tio svenskar har tappat framtidstron

Publicerad 25 juni 2015 kl 17.37

Inrikes. Hela 63 procent av svenskarna anser att Sverige går åt fel håll, enligt en ny mätning från Novus. Det är en kraftig ökning jämfört med i mars då samma fråga ställdes.

Dela artikeln

Sverigedemokraternas sympatisörer är de som ser allra mest dystert på framtiden – 93 procent av dem anser att Sverige går åt fel håll. Motsvarande siffra bland alliansväljare är 64 procent och 49 procent för de rödgröna väljarna.

Novus vd Torbjörn Sjöström pekar ut invandringen som en orsak till att svenskarna förlorar sin framtidstro. Han menar att Sverigedemokraterna av många upplevs som det enda oppositionspartiet. 

"När väljarna ser att samhället går åt helt fel håll med ett fokus på problemen men lösningarna uteblir, ja då blir invandringsfrågan den fråga som flyter upp tydligast till ytan bland ett folk som tappat framtidstron", skriver Sjöström i Svenska Dagbladet.

Undersökningen är genomförd 11–16 juni 2015 i Novus slumpmässigt rekryterade webbpanel. Totalt har 1022 intervjuer genomförts.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Sverige kan få särskild "klanpolis"

Beskedet från integrationsminister Simona Mohamsson (L).. Nu tillsätter Tidöregeringen ännu en utredning – om klaner.0 

Claes Nordmark (S) döms för sexuellt övergrepp – slipper fängelse

Ska ha "fnittrat" när kvinnan sa nej.. Åklagaren ville döma kommunalrådetet i Boden till fängelse för våldtäktsförsök.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0