75758450@N08/CC-BY-NC-SA

S&P kan sänka Sveriges kreditbetyg

Publicerad 13 oktober 2013 kl 00.11

Ekonomi.Kreditinstitutet Standard & Poor's flaggar för att nedgradera Sveriges kreditbetyg från 2 till 3, där 1 är bästa betyg och 10 sämst.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt den finansiella nyhetsbyrån Bloomberg bedömer S&P att de svenska bostadspriserna är uppblåsta med 25 procent över marknadsvärdet, samtidigt som Anders Borg har vägrat att vidta några åtgärder i frågan.

EU, Internationella valutafonden (IMF), bostadskreditnämnden och Sveriges riksbank har tidigare varnat regeringen för den höga svenska skuldsättningen på bostadsmarknaden.

Enligt Bloomberg är den privata skuldsättningen huvudanledningen till att man nu överväger en sänkning av Sveriges kreditbetyg. Svensk media valde dock att inte rapportera om S&P:s planer, som tros rimma illa med självbilden i det nordeuropeiska landet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 97494179


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 97494180


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tre olika momssatser på mat – så rörigt blir det inför valet

Krånglet: 6, 9 och 25 procent.. Men för konsumenterna kan det på sikt bli upp till tre procent billigare.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Ekonomi

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Utbudschock efter lag om höjda bostadspriser

Reformen ser ut att få omvänd effekt.. Marknaden översköljs av sugna säljare när unga får låna mer.0 

Stockholmsbörsen rusar – med över 4 procent

Vapenvilan ger glädjeyra på marknaden.. Men stora frågetecken finns kring uppgörelsen med Iran.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0