75758450@N08/CC-BY-NC-SA

S&P kan sänka Sveriges kreditbetyg

Publicerad 13 oktober 2013 kl 00.11

Ekonomi.Kreditinstitutet Standard & Poor's flaggar för att nedgradera Sveriges kreditbetyg från 2 till 3, där 1 är bästa betyg och 10 sämst.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt den finansiella nyhetsbyrån Bloomberg bedömer S&P att de svenska bostadspriserna är uppblåsta med 25 procent över marknadsvärdet, samtidigt som Anders Borg har vägrat att vidta några åtgärder i frågan.

EU, Internationella valutafonden (IMF), bostadskreditnämnden och Sveriges riksbank har tidigare varnat regeringen för den höga svenska skuldsättningen på bostadsmarknaden.

Enligt Bloomberg är den privata skuldsättningen huvudanledningen till att man nu överväger en sänkning av Sveriges kreditbetyg. Svensk media valde dock att inte rapportera om S&P:s planer, som tros rimma illa med självbilden i det nordeuropeiska landet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

1,6 miljoner "svenskar" i belastningsregistret

SVT: "Ali, 25, lämnade kriminaliteten – får inga jobb". Arbetsgivare och hyresvärdar gör 300.000 kontroller varje år.0 

Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0