Ur förundersökningen.

Svensk döms för skott på spårvagn

Publicerad 13 oktober 2022 kl 14.19

Lag & Rätt. Tingsrätten har idag dömt en svensk man till två och ett halvt års fängelse efter en händelse där en pistol avlossats på en spårvagn i Göteborg och en kvinna skadades.

Dela artikeln

I augusti skottskadades en kvinna på en spårvagn i Göteborg.

Tingsrätten dömer nu en man för vållande till kroppsskada, grovt brott, och grovt vapenbrott till fängelse i två år och sex månader.

Mannen hade hittat pistolen av en slump och hanterat den på spårvagnen. Han tryckte då på pistolens avtryckare så att ett skott brann av.

– Det är klarlagt att det aldrig funnits någon direkt avsikt att avlossa en laddad pistol eller att skada någon. Men att hantera en pistol på det sätt som mannen har gjort innebär ett medvetet risktagande av allvarligt slag. Efter skottet har mannen dessutom fortsatt att inneha pistolen under cirka en och en halv timme. Han döms därför även för grovt vapenbrott, säger rättens ordförande, rådmannen Johan Wilhelmsson.

Mannen döms även att betala skadestånd till kvinnan.


Nyheter från förstasidan

Censurivrare ska portas från USA – EU-makthavare i riskzonen

Utrikesminister Rubios nya besked. "Viseringsförbud för utlänningar som är delaktiga i att tysta amerikaner."0 

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.