I samband med ett regeringssammanträde och en middag i Vita huset med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu levererade Trump en serie hårda uttalanden – samtidigt som han tillkännagav att USA återupptar vapenleveranser till Ukraina.
– Vi kommer att behöva skicka fler vapen, främst defensiva vapen, sade Trump till journalister och motiverade det med att Ukraina är hårt drabbat och att många människor dör.
Presidenten uttryckte också besvikelse över att Rysslands president inte avslutat kriget:
– Han snackar mycket skit om ni vill veta sanningen.
Trump fortsatte under sammanträdet att kritisera Putin.
– Han är väldigt vänlig mot oss hela tiden, men det visar sig vara meningslöst, sade han.
– Vi är inte nöjda med Putin. Jag är inte nöjd med Putin. Så mycket kan jag säga, han dödar många människor och många av dem är hans egna soldater.
Presidenten uteslöt inte nya sanktioner mot Ryssland och antydde att fler åtgärder är på gång:
– Jag kan inte säga det till dig. Vi vill komma med en liten överraskning.
Från rysk sida var det inledningsvis tyst efter Trumps angrepp, men presidentens talesperson Dmitrij Peskov kommenterade USA:s återupptagna vapenleveranser:
– Det är givetvis självklart att sådana handlingar inte är kompatibla med försök att främja en fredlig uppgörelse, säger han enligt rysk media.