Tyska turkar röstar högerextremt: "Måste stoppa Merkels bidragsinvandrare"

Publicerad 22 oktober 2016 kl 21.35

Inrikes. Missnöjet med massinvandringen från tredje världen är stort bland Tysklands talrika turkiska minoritet, som oroar sig för att alla nya bidragstagare ska öka brottsligheten och hota deras egen levnadsstandard. Nu röstar de på högerextrema NPD i protest, rapporterar Daily Express.

Dela artikeln

Den respekterade brittiska dagstidningen hänvisar till tyska medier som talat med flera turkar i Neukölln och Kreuzberg, två stadsdelar i Berlin med stor turkisk befolkning. De flesta anlände till Tyskland som arbetskrafts­invandrare för att hjälpa till med återuppbyggnaden av landet efter kriget.

Även om dagens turkiska minoritet utnyttjar välfärds­systemet betydligt mer än etniska tyskar så oroar de sig över vad bidragsinvandrarna som nyligen sökt asyl sysslar med. Bland dessa går nästan alla på bidrag, om man får tro den beskrivning som ges av turkarna i programmet.

– Dagens invandrare får skattefinansierat boende, socialbidrags­utbetalningar och ditt och datt. Varför? frågar sig en turkisk kvinna som identifierar sig som anhängare av det högerextrema tyska partiet NPD.

– Jag är utlänning själv. Visst, jag är tysk enligt mitt ID-kort, men det betyder inte att jag är tysk.

En handlare som drivit butik i stadsdelen konstaterar att affärerna gått hyggligt i 20 år men att den nya befolkningen i området helt enkelt inte köper något.

– Tyskarna har flyttat härifrån, konstaterar han.


Nyheter från förstasidan

Varnar för överakademiserad poliskår: "Loser" om man bär uniform

Kriminalkommissariens larm i Swebbtv. "Man ska ju in och bli chef eller analytiker eller nånting bakom skrivbordet".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Benjamin Dousa kränkt av Stegruds konstaterande

Är själv turk på fädernet.. Sågar även Åkessons påstående om att det skulle vara "förfäderna" som byggt upp Sverige.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur