Arkivbild.

Gäng "löpte amok" i Borås – satte eld på pizzeria och frisörsalong

Publicerad 14 juni 2019 kl 10.32

Inrikes. Ett gäng "löpte amok" i utanförskapsområdet Hässleholmen i Borås under natten. De satte bland annat eld på en pizzeria och en frisörsalong. Hela torget fick spärras av och även andra butiker och lokaler har skadats av branden.

Dela artikeln

Det var klockan 00.43 i natt som polisen larmades till Hässle Torg i Borås med anledning av att kringboende hört glaskross och uppfattat rökutveckling från platsen.

Ett så kallat "mindre gäng" hade där satt eld på en pizzeria och en frisörsalong.

"Ett mindre gäng skall ha löpt amok på platsen och flera bränder skall ha anlagts", skriver polisen i sin händelserapport.

Hela Hässle Torg fick spärras av under tiden som räddningstjänsten jobbade med släckningsarbetet. Pizzerian ska ha blivit helt utbränd, men även butiker och lokaler i anslutning har skadats av branden.

Enligt Aftonbladet fick ett kafé, en butik, ett bibliotek, en frisörsalong och en ungdomsgård stora skador av branden.

Borås Tidning skriver att polisen initialt fick uppgifter om att en handgranat hade kastats in i butikerna. Nationella bombskyddet, som kallades till platsen, har dock ännu inte hittat spår av sprängmedel.

– Vi får till oss att räddningstjänsten störs av ungdomar på plats. Då var branden fullt utvecklad och spred sig snabbt, detta blev till viss del svårt att släcka på grund av störningarna, säger polisen till BT.

Händelsen rubriceras som mordbrand men polisen påpekar att fler rubriceringar kan tillkomma. Ingen är i nuläget gripen.

Hässleholmen i Borås är ett av Sveriges värsta "utanförskapsområden".


Nyheter från förstasidan

Media har redan slagit fast att det var en olycka

Ansvarsfrågan redan utredd – av media. Men på en video från olycksplatsen syns chauffören röra sig utan problem.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0