USA inför strafftullar på Sverige för att ha kritiserat invasion av Grönland

Publicerad 17 januari 2026 kl 17.45

Utrikes. USA:s planerade invasion av Grönland försvaras nu återigen av USA:s president Donald Trump, som inför nya handelstullar mot länder som motsätter sig hans planer för territoriet. Däribland Sverige.

Dela artikeln

Trump tillkännager nu en tull på 10 procent på Truth Social – riktad mot Danmark, Norge, Sverige, Frankrike, Tyskland, Storbritannien, Nederländerna och Finland – som kommer att höjas till 25 procent den 1 juni, om inte Grönland säljs till USA.

Uttalandet är det senaste i en serie utspel där tullar lyfts som påtryckningsmedel.

– Jag kan införa tullar på länder som inte går med på Grönland, eftersom vi behöver Grönland för nationell säkerhet, sade Trump tidigare vid ett hälsoevenemang i Vita huset.

Tullhotet kom upp under ett möte om investeringar i sjukvård på landsbygden, där presidenten återkom till hur han tidigare pressat europeiska ledare med hot om tullar på läkemedel.

– Det skulle jag kunna göra med Grönland också, säger Donald Trump.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Pedofilens jobb under samhällstjänsten: Ordna barnkalas

"Det är ju under all kritik". Kriminalvårdens bedömning ifrågasätts efter kontroversiella placeringen.0 

Ekonominyheter

Mjölk dyrare än läsk med Sveriges nya priser

"Mjölk gick om literpriset på läsk".. Senast det skedde var under Koreakriget på 1950-talet.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.