USA: "Inte acceptabelt" om Israel invaderar Rafah

Publicerad 4 maj 2024 kl 07.56

Utrikes. USA kommer inte att acceptera en israelisk markinvasion av Rafah i södra Gaza, eftersom det inte går att evakuera civila därifrån på ett rimligt sätt. Det uppger supermaktens utrikesminister Anthony Blinken i ett tal i Arizona.

Dela artikeln

Enligt uppgifter till AP ska Israel i veckan ha informerat USA om sin plan för hur civila ska evakueras ur Rafah. Men enligt USA saknas fortfarande en fungerande plan.

– Utan en sådan plan stöder vi inte en stor militär insats i Rafah eftersom skadorna det skulle medföra är bortom vad som är acceptabelt, säger USA:s utrikesminister Antony Blinken vid ett framträdande i Arizona, enligt AFP.

Bidenadministrationen pressas just nu hårt av universitetsprotester mot Israel och ett omfattande internt motstånd från Demokraterna.

På onsdagen kriminaliserade kongressen många kritiska uttalanden om Israel men den nya straffbestämmelsen har av allt att döma snarast haft omvänd effekt.

I natt skickade 88 demokrater i representanthuset ett brev till Biden där man uppmanade honom att sluta sälja offensiva vapen till Israel.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.