Vårdpersonal går kurs i självförsvar

Publicerad 5 februari 2012 kl 08.12

Inrikes.Personal från Samhall får gå en kurs i självförsvar sedan de fått ansvar för ett stort antal libyska rebeller som just nu vårdas på Hässleholms lasarett. Flera hotfulla situationer har uppstått på sista tiden och polisen har bland annat tvingats skjuta en av de vårdade araberna.

Gilla artikeln på Facebook

Efter att araberna, som bor på hotellet Åhus strand, ställt till med flera våldsamheter ska nu Samhalls personal utbildas i personskydd, skriver Kristianstadsbladet.

– Det handlar inte om att de ska bli poliser. De ska kunna ta sig ur hotfulla situationer på ett så säkert sätt som möjligt, säger Christina Laveström.

Bakgrunden till utbildningen är bland annat händelsen då en av de libyska männen blev så hotfull att polisen fick tillkallas för att skjuta ned honom. Mannen överlevde dock eftersom skottet träffade i benet, skriver Kristianstadsbladet.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Gangsterrappare spelade på polisens gala mot gängvåld

Bisarra upplägget på kändisgalan "Det räcker!" Initiativtagaren är dömd för att ha hotat "döda bögen" Jimmie Åkesson.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Kaos igen i Örebro kommunfullmäktige. "Ska du hålla på och rycka telefonen också, din sjuka jävel?"0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0